Sakrament Chrztu
Sakrament chrztu jest sakramentem wiary, przez który osoba wierząca łaską Ducha Świętego daje odpowiedź na Chrystusową Ewangelię. Przez chrzest stajemy się członkami Mistycznego Ciała Chrystusa, czyli Kościoła, uczestnikami w potrójnej misji samego Chrystusa: misji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej.
Planując chrzest dziecka warto przemyśleć zawczasu kilka kwestii, by później nie martwić się w pośpiechu formalnościami i nie przysporzyć dziecku problemów z uzyskaniem dokumentów w przyszłości.
W jakim kościele ochrzcić dziecko?
Chrzest, jako najważniejszy sakrament w Kościele katolickim, jest zapisywany w Księdze ochrzczonych w Kościele parafialnym w miejscu urodzenia.
Bez świadectwa chrztu nie jest możliwe przyjęcie jakiegokolwiek innego sakramentu, dlatego najlepiej, gdy wszystkie dokumenty gromadzone są przez jednego proboszcza/w jednej parafii. Przede wszystkim ułatwi to pozyskiwanie dokumentów w przyszłości. Parafie są miejscem przechowywania wielu istotnych dokumentów z życia człowieka nie tylko tych z Chrztu ale również bierzmowania czy ślubu.
Jakie dokumenty są potrzebne przed chrztem?
Przed chrztem należy przynieść do kancelarii parafialnej następujące dokumenty:
- akt urodzenia dziecka,
- dane chrzestnych (imię i nazwisko, adres zamieszkania, wyznanie, data urodzenia).
- zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych, informujące o tym, że spełniają oni wymagania stawiane przez kościół kandydatom na rodziców chrzestnych,
Kim powinni być rodzice chrzestni?
Zgodnie z zasadami Kościoła Katolickiego kandydat na rodzica chrzestnego musi spełnić kilka istotnych warunków.
Zapisy mówią jasno, iż muszą to być osoby, które skończyły przynajmniej 16 lat, a także przystąpiły do trzech najistotniejszych sakramentów, czyli chrztu, komunii i bierzmowania. Co więcej, przyszły chrzestny musi być wierzący oraz praktykujący – niezbędne jest więc, aby regularnie uczestniczył w mszach oraz uczęszczał do spowiedzi. Chrzestnymi mogą zostać jedynie ci, którzy żyją w formalnych związkach. To automatycznie wyklucza osoby pozostające w konkubinatach lub mające na koncie ślub cywilny.
Wymagania te nie powinny jednak być dla nikogo żadnym zaskoczeniem – głównym zadaniem rodziców chrzestnych jest oferowanie wsparcia oraz umacnianie dziecka w wierze katolickiej. Nie może mieć więc miejsca sytuacja, w której tak ważną funkcję pełni osoba niewierząca lub niepraktykująca – w takim przypadku zupełnie mijałoby się to z celem.
Kiedy należy dostarczyć dokumenty?
Formalności powinny być załatwione przynajmniej 2 tygodnie przed planowaną uroczystością.
katecheza o sakramencie chrztu: https://zpasjidoliturgii.pl/katechezy-o-sakramentach-sakrament-chrztu-swietego/